AlfaMedStar predstavlja vodeći naučni i praktični centar za lečenje neplodnosti i ART u regionu Centralne Azije, koristeći najbolju međunarodnu praksu akademskih, kliničkih, naučnih i inovativnih aktivnosti
IVF i plodnost
Jedinstvena ponuda za AMS pacijente
Akcijske cene. Individualni pristup. Plan hitnog lečenja.

Prvo dete, začeto metodom vantelesne oplodnje (koju su razvili britanski naučnici Robert Edvards i Patrik Steptoi), rođeno je 1978. Danas su, uz pomoć vantelesne oplodnje, u svetu već rođeni milioni dece.

Vantelesna oplodnja (IVF) - (od lat. Ektra - spolja, spolja i lat. Corpus - telo, odnosno oplodnja van tela) - efikasan i najčešće korišćen metod potpomognute reproduktivne tehnologije za neplodnost. Na engleskom, skraćeno kao IVF (in vitro fertilization). Uz pomoć IVF-a, začeće i razvoj embriona u ranim fazama odvija se u posebnom okruženju koje je maksimalno prilagođeno prirodnom okruženju žene. Ovaj metod ART se preporučuje ako stanje reproduktivnog sistema (i muškaraca i žena) ne dozvoljava detetu da zatrudni na prirodan način, a uzroci neplodnosti se ne leče.

Vantelesna oplodnja je visokotehnološki i dugotrajan proces koji zahteva visokokvalifikovane stručnjake, kao i integrisani pristup dijagnostici problema i izvođenju manipulacija. Uspeh procedure vantelesne oplodnje uvek je rezultat zajedničkog rada čitavog tima lekara različitih specijalizacija, pa je važno da izabrana klinika bude popunjena kvalifikovanim lekarima različitih specijalizacija.


Kad IVF može da pomogne?

Metoda vantelesne oplodnje (IVF) je preporučljiva u slučaju disfunkcije reproduktivnog sistema jednog ili oba partnera, kao i želje žene da zatrudni pomoću donorskih ćelija.

IVF može biti potrebna za idiopatsku neplodnost, odnosno ako nije utvrđen uzrok neplodnosti para, pošto su oba partnera zdrava. Razlozi zbog kojih je nemoguće zatrudnjeti mogu se kombinovati, u ovom slučaju se kombinuje neplodnost.

IVF je takođe pogodan za neudate žene i devojčice, jer podrazumeva upotrebu sperme i jajnih ćelija donatora. Neudata žena koja nema seksualnog partnera takođe može postati majka sa IVF.

U kakvoj god situaciji da se nalazite, naši stručnjaci će pronaći najbolje rešenje za problem i uložiće sve napore kako biste mogli da podnesete i rodite zdravu bebu. Važno je shvatiti da se deca „iz cevi“ ne razlikuju od onih rođenih prirodnim začećem. Ovu činjenicu potvrđuju brojne studije u ovoj oblasti.


Koja je suština IVF procedure?

Vantelesna oplodnja je moguća samo u specijalizovanoj klinici. Postupak se sastoji od nekoliko faza:

  • Priprema za IVF
  • Primanje jaja (punkcija)
  • Proizvodnja sperme
  • Vantelesna oplodnja
  • Kultivacija embriona
  • Prenos embriona u materničku šupljinu

Međunarodni klinički centar za reprodukciju PERSONA opremljen je najsavremenijom opremom koja omogućava izvođenje IVF procedure na visokom nivou u skladu sa međunarodnim standardima. Međutim, često glavna poteškoća postupka nije u oplodnji jajeta i njegovom ponovnom zasađivanju, već u očuvanju trudnoće i potrebi da se spreči odbacivanje embriona od strane ženskog tela. Zbog toga su sve pacijentkinje koje su u našem centru podvrgnute vantelesnoj oplodnji pod nadzorom svog reproduktivnog specijaliste pre 12. nedelje trudnoće.

PERSONA takođe nudi program upravljanja trudnoćom, uključujući trudnoću visokog rizika.


Da li postoje kontraindikacije za IVF?

Svaka procedura ima svoje indikacije i kontraindikacije, IVF nije izuzetak. Kontraindikacije za IVF su:
  • Mentalne i somatske bolesti koje sprečavaju normalnu trudnoću i porođaj
  • Abnormalni razvoj materice ili njegove deformacije koje onemogućavaju trudnoću
  • Onkološke bolesti, kao i benigne neoplazme u materici i jajnicima, koje zahtevaju hirurški tretman
  • Inflamatorni procesi u akutnom obliku
Vredi napomenuti da nisu sve kontraindikacije apsolutne. Neki su relativni i mogu se eliminisati u procesu konzervativnog ili hirurškog lečenja, ostavljajući prilično velike šanse za trudnoću. Više od polovine pacijenata sa složenim slučajevima neplodnosti koji su se obratili našim specijalistima za pomoć postali su srećni roditelji.

Lekarski pregled pre IVF

Pripremna faza je jedna od najvažnijih faza IVF-a. Uspeh protokola direktno zavisi od temeljnosti lekarskog pregleda.

Laboratorijske i kliničke studije mogu identifikovati negativne faktore koji mogu ometati trudnoću u IVF-u. Potpuni pregled vam omogućava da minimizirate rizik od pobačaja, komplikovane trudnoće i rizik od genetskih bolesti kod nerođenog deteta.

Pored toga, detaljna anketa pre IVF programa značajno povećava šanse za njegov uspeh od prvog pokušaja. Pune informacije o zdravstvenom stanju pacijenta omogućavaju lekaru da postavi tačnu dijagnozu, odabere tačan program lečenja i minimizira moguće komplikacije.

Spisak testova propisuje lekar pojedinačno, po pravilu, to se dešava tokom inicijalne konsultacije. Ako ste već imali pokušaje vantelesne oplodnje, upoznajte lekara sa izjavama o programu, kao i zaključcima stručnjaka o ranije urađenim operacijama.


Lista potrebnih testova za žene:

  • Ginekološki pregled
  • Ultrazvuk karličnih organa
  • Klinički test krvi
  • Određivanje krvne grupe i Rh faktora
  • Test krvi na viruse sifilisa, HIV-a, hepatitisa B i C
  • Pregled briseva na floru uretre i cervikalnog kanala i stepen čistoće vagine
  • Zaključak terapeuta o zdravstvenom stanju i mogućnosti nošenja trudnoće

Prema indikacijama testova:

  • Ispitivanje stanja materice (minihisteroskopija);
  • Pregled jajovoda (histerosalpinografija ili histerosalpingoskopija);
  • Biopsija endometrijuma;
  • Testovi krvi za hormone (FSH, LH, prolaktin, TSH, T3, T4, ATTPO, ATTG, testosteron, DEA-S, kortizol, estradiol);
  • Istraživanje prisustva spermatozoida i antifosfolipidnih antitela;
  • Bakteriološki pregled materijala iz uretre i cervikalnog kanala;
  • Citološki pregled brisa grlića materice;
  • Skrining infekcija (klamidija, uro- i mikoplazmoza, virus herpes simpleksa, citomegalija, toksoplazmoza, rubeola);
  • Kariotipizacija;
  • Zaključci drugih veštaka o svedočenju
  • Lista potrebnih testova za muškarce:
  • Test krvi na sifilis, HIV, hepatitis B i C (važi 3 meseca)
  • Spermogram

Prema indikacijama testova:

  • Određivanje krvne grupe i Rh faktora
  • MAR test (test na prisustvo antisperma antitela u ejakulatu)
  • Konsultacije androloga
  • Skrining infekcije (klamidija, uro- i mikoplazmoza, virus herpes simpleksa, citomegalija);
  • Kariotipizacija;

Glavna analiza za pripremu za IVF muškaraca je spermogram. Da bi rezultati spermograma bili tačni, preporučuje se da nedelju dana pre analize ne pijete alkohol, ne idete u saunu ili tople kupke, kao i da se uzdržite od seksa 2-5 dana pre pregleda.

Vreme nekih testova za IVF prođe dovoljno brzo i možda ćete morati da uradite ponovni test ako niste bili u mogućnosti da posetite lekara u zakazano vreme.


Psihološka obuka

Podjednako je važno pripremiti se za predstojeći program vantelesne oplodnje na psihološkom nivou.

Pozitivne misli i emocije stimulišu koru velikog mozga da proizvodi tropske hormone hipofize, koji, zauzvrat, utiču na proizvodnju hormona u jajnicima neophodnih za početak trudnoće.

U našem centru možete dobiti savet od visoko kvalifikovanog psihologa. Iskusni specijalista će pomoći u formiranju prave motivacije i stvaranju pozitivnog stava, što je ženi izuzetno neophodno tokom planiranja začeća, bez obzira da li je u pitanju prirodna trudnoća ili IVF protokol.


Disciplina i usklađenost

Prilikom planiranja programa IVF, specijalista za plodnost uzima u obzir individualne karakteristike žene. Neophodno je striktno pridržavati se preporuka lekara koji prisustvuje i ne menjati recepte sami. Važno je razumeti da preporuke za jednog pacijenta možda neće biti prihvatljive za drugog. U procesu pripreme za program vantelesne oplodnje, uvek treba da razgovarate o novonastalim pitanjima samo sa svojim lekarom.


Vrste IVF protokola

U skladu sa individualnim karakteristikama, mogu se primeniti različiti IVF protokoli:

  • Kratki
  • Dugi
  • Hiperdugi
  • Ultrakratki
  • uz minimalnu stimulaciju.

Najčešće se koriste dve vrste protokola – dugi i kratki.


IVF dugi protokol

Uz dugi protokol, koriste se lekovi koji suzbijaju luteinizirajući hormon (LH hormon). Kada se nivo LH smanji na minimum, koriste se lekovi za stimulaciju rasta folikula u jajnicima. U ovom slučaju, jaje se može dobiti za oko mesec dana.

Dugi protokol se može koristiti ako žena ima dobru rezervu jajnika i moguće je predvideti prijem potrebnog broja jajnih ćelija.

Upotreba dugog IVF protokola počinje od 20-22 dana menstrualnog ciklusa u takozvanoj lutealnoj fazi. U tom procesu, lekar za plodnost može isključiti ili zameniti određene lekove i promeniti njihovu dozu. U ovom slučaju, reakcija tela različitih pacijenata sa istim protokolom i istom dozom lekova biće individualna. Takođe je važno shvatiti da lekar ne utiče na kvalitet jajeta, već samo nastoji da dobije oocit željene veličine.

Dugi protokol IVF smatra se najuspešnijim, jer povećava šanse za trudnoću.


IVF kratki protokol

Kratak protokol traje u proseku 10 dana, počevši sa ciklusom od 4-5 dana pacijenta. Sa ovom vrstom protokola, prirodna hormonska pozadina žene je maksimalno očuvana. Prvo se koriste lekovi za sprečavanje prevremene ovulacije, a zatim lekovi koji stimulišu jajnike. Kratak IVF protokol je idealan ako oba jajnika reaguju na stimulaciju. Kao rezultat, proizvodi se veći broj jaja koja se mogu kasnije koristiti. Kratki IVF protokol se takođe može modifikovati, ako je potrebno, da bi se postigao bolji rezultat.

Tokom prirodnog ciklusa, u telu žene se razvija samo jedno jaje, vrlo retko dva. Dug ili kratak IVF protokol omogućava mnogo veći broj ćelija i povećava šanse za trudnoću.

Izbor protokola je zadatak samo specijaliste za plodnost. On odlučuje na osnovu zdravstvenog stanja pacijenta, kao i karakteristika njenog tela.


Prirodni ciklus IVF

Vantelesna oplodnja u prirodnom ciklusu (IVF u EZ) je metoda veštačke oplodnje jajne ćelije koja je sazrela u ženskom telu u prirodnim periodima za ovo, bez stimulacije lekovima.


IFV prirodnog ciklusa se preporučuje za:

  • Mlade žene sa visokom rezervom jajnika, kao i redovnim menstrualnim ciklusom, ako je muški faktor uzrok neplodnosti para;
  • Žene zrelog uzrasta, koje uz hormonsku stimulaciju dobijaju samo 1-3 jajeta;
  • Žene koje su uvek imale dobre embrione u programu vantelesne oplodnje, ali implantacija nije uspela.

IVF prirodnog ciklusa u odabranim slučajevima:

  • U slučaju niskog AMH, IVF prirodnog ciklusa je bolje sprovesti sa donorskim oocitima, jer takvi pacijenti možda nemaju nisku rezervu jajnika i zrelu jajnu ćeliju koja se može oploditi u ciklusu.
  • U slučaju visokog FSH, ne preporučuje se IVF prirodnog ciklusa zbog male verovatnoće uspeha (prvo morate sprovesti lečenje da biste postigli normalan nivo ovog hormona u krvi).
  • U slučaju endometrioze sa očuvanom rezervom jajnika, IVF prirodnog ciklusa ima šanse za uspeh (međutim, ponekad je pre ulaska u protokol potrebna priprema - kauterizacija ili uklanjanje velikih žarišta endometrioze).

Statistika prirodnog ciklusa IVF

Prema statističkim podacima, prirodni ciklus IVF je efikasan u približno 7% slučajeva započetih ciklusa, a u 16% kod prenosa embriona u matericu pacijentkinje, odnosno verovatnoće oplodnje iz prvog pokušaja prirodnim putem. ciklus IVF metoda je značajno niža nego u protokolu sa stimulacijom.


IVF sa stimulacijom

In vitro oplodnja sa stimulacijom jajnika je trenutno najrelevantnija i najefikasnija tehnika ART. Ova metoda vam omogućava da postignete maksimalne rezultate u lečenju neplodnosti, zbog opstrukcije jajovoda i niza bolesti materice, kao i hormonskih poremećaja. Stimulacija pokreće proces sazrevanja nekoliko jajnih ćelija odjednom i značajno povećava šanse za uspešno začeće.

Za stimulaciju se koriste specijalizovani hormonski preparati. Izbor željenog leka i njegovu dozu vrši individualno lekar reprodukcije, na osnovu rezultata pregleda.


Šta određuje efikasnost IVF-a?

Na efikasnost protokola utiče nekoliko primarnih faktora, kao što su:

  • status embriona
  • stanje materice i endometrijuma

Mnogo zavisi od kvalifikacija specijaliste, kao i od samog pacijenta. Važna je pažljiva priprema za IVF, kao i poštovanje niza pravila nakon ubacivanja embriona u matericu. Prvi je izbegavanje stresa, pregrevanja i teškog fizičkog napora.

Međutim, to nisu jedini faktori. Uspeh postupka takođe zavisi od:

  • starost (šanse za uspeh se smanjuju nakon 38 godina - kod žena i nakon 45 godina - kod muškaraca);
  • o uzroku neplodnosti;
  • trajanje perioda tokom kojeg ne možete zatrudneti

Da li je u prošlosti bilo neuspešnih pokušaja da se zatrudni sa IVF-om?

Naravno, rizik je uvek prisutan. Glavni faktori koji smanjuju uspešnost procedure su:

  • Način života i ponašanje pacijenata (pušenje i alkoholizam smanjuju šanse za trudnoću);
  • Faktora naslednost itd.

Centar zapošljava visoko kvalifikovane stručnjake sa velikim iskustvom, što im omogućava da ne odbiju ni najkomplikovanije slučajeve.

Jedinstvena ponuda za AMS pacijente
Akcijske cene. Individualni pristup. Plan hitnog lečenja.