Rak pluća je uobičajena onkološka bolest koja nastaje iz ćelija koje oblažu pluća i bronhije. Bolest se može postepeno razvijati tokom mnogo godina i nije uvek ograničena na pluća. Metastaze su česte. Tretman mora biti hitan i sveobuhvatan.
U klinici Humanitas dijagnostikom i lečenjem karcinoma pluća bave se onkolozi, hirurzi, radioterapeuti i brojni specijalisti iz drugih disciplina - sve u cilju postavljanja tačne dijagnoze i individualnog razvoja programa lečenja koji će biti najefikasniji za konkretnog pacijenta.
Obavezni su histološki pregledi, utvrđuje se stadijum raka, opšte zdravstveno stanje i drugi pokazatelji. Na osnovu ovih informacija donosi se odluka o sprovođenju određenog tretmana, kombinaciji različitih metoda itd.
Savremeni tretman uključuje operaciju za uklanjanje zahvaćenog tkiva, hemoterapiju, terapiju zračenjem i druge metode. U nekim slučajevima, pacijenti mogu učestvovati u kliničkim istraživanjima. Više detalja o specifičnostima bolesti i njegovom lečenju je u nastavku u članku.
Faktori rizika i simptomi bolestiNaučnici kažu da je glavni faktor rizika udisanje kancerogena. Dim cigareta sadrži veliku količinu njih, zbog čega je oko 90% slučajeva raka pluća povezano sa pušenjem. Često, što duže osoba puši i što više puši dnevno, to je veći rizik za telo. Čak je i pasivno pušenje štetno. Na primer, ako u porodici postoji bar jedan pušač, verovatnoća raka pluća kod rođaka se povećava za 30%.
Rak može biti uzrokovan i zagađenom atmosferom. Riziku su posebno podložni stanovnici gradova i područja u kojima su koncentrisane prerađivačke i rudarske industrije. Ovde se respiratorne bolesti, a posebno rak, susreću 3-4 puta češće. Ostali faktori rizika su:
- Izlaganje radijaciji;
- Kontakt sa hromom, niklom, azbestom, radonom i drugim opasnim materijama;
- Prethodne bolesti pluća: tuberkuloza, bronhitis, pneumonija itd.
Statistike pokazuju da su žene sklonije raku pluća od muškaraca.
Glavni simptomi bolesti:
- Produženi i uporni kašalj
- Bol u grudima, posebno primetan kada duboko udahnete
- Gubitak apetita i gubitak težine
- Promuklost u glasu
- povećana incidencija plućnih bolesti
Kako bolest napreduje, počinju da se javljaju bolovi u kostima, slabost u rukama i nogama, vrtoglavica, žutilo kože itd. Pri prvoj sumnji na bolest potrebno je odmah kontaktirati specijaliste za dijagnozu.
Dijagnoza i lečenjeRak pluća je teško dijagnostikovati u ranoj fazi (osim ako se ne sprovede ciljana dijagnostika). Simptomi i razvoj su veoma slični uobičajenim bolestima. Glavni metod za otkrivanje malignog tumora je rendgenski pregled. Kompjuterska tomografija i PET-CT služe kao metoda razjašnjenja.
Za određivanje vrste formacije, njegove veličine i stepena razvoja sa visokom tačnošću, koristi se bronhoskopija. Metoda omogućava vizuelno posmatranje simptoma, kao i uzimanje uzorka tkiva neoplazme za dalje proučavanje i analizu. Ukoliko navedene dijagnostičke mere i dalje ne daju potpunu sliku bolesti, dodatno se radi torakotomija ili torakoskopija. Po pravilu, ove metode omogućavaju sveobuhvatno proučavanje bolesti čak iu slučajevima kada druge studije nisu dale željeni rezultat.
Lečenje raka pluća uključuje tri vrste metoda:
Tumor se često uklanja zajedno sa delom pluća. Ponekad jedno plućno krilo mora biti potpuno uklonjeno. Ako su zahvaćeni regionalni limfni čvorovi, oni takođe podležu hirurškom uklanjanju. Operacija se izvodi minimalno invazivnom metodom, koja omogućava da se operišu čak i stariji ljudi i pacijenti sa oslabljenim telima.
Koristi se jonizujuće zračenje koje specifično utiče na tumorsko tkivo, zaustavlja njegov razvoj i promoviše odumiranje malignih ćelija. U slučaju raka pluća, terapija zračenjem je druga najefikasnija metoda lečenja.
U telo pacijenta se uvode specijalni lekovi koji selektivno potiskuju rast i razvoj ćelija raka. Uticaj na zdrava tkiva i organe je beznačajan. Hemoterapija se često izvodi nakon operacije kako bi se eliminisale rezidualne ćelije raka i smanjio rizik od ponovnog pojavljivanja bolesti.