Rak prostate je maligna neoplazma koja se najčešće javlja kod muškaraca starijih od 55 godina. U zemljama evroazijskog regiona, bolest je na 4. mestu po učestalosti u onkologiji. U zapadnoevropskim zemljama i Sjedinjenim Državama je još češći. Rak prostate se razvija sporo i dugo vremena ne manifestuje simptome. I veoma je važno otkriti bolest na vreme za početak lečenja.
U nekim zemljama, incidencija raka prostate dostiže 200 slučajeva na 1000 ljudi. A po stopi mortaliteta jedan je od „lidera” u onkologiji. Ćelije raka se umnožavaju i nekontrolisano šire, dajući metastaze u druge organe i tkiva.
U ranoj fazi pojavljuje se mali tumor sa minimalno agresivnim ćelijama. Kasnije, tumor raste izvan prostate i postaje agresivniji. Postepeno se širi na susedne strukture. A u poslednjoj fazi raka, limfni čvorovi i bešika su pogođeni, metastaze se formiraju u plućima, kostima i drugim organima. U kasnim stadijumima bolesti, prognoza je najgora, ali šanse za uspešno lečenje i dalje ostaju.
Veoma je važno da se redovno podvrgavaju specijalističkim pregledima kako bi se blagovremeno otkrio rak prostate, sprovela sveobuhvatna dijagnoza i započeli lečenje. U ovom članku ćemo razmotriti glavne simptome raka prostate, faktore rizika i specifičnosti lečenja na klinici Humanitas.
Faktori rizika i simptomi raka prostate kod muškaracaMeđu faktorima rizika, naučnici identifikuju četiri glavna:
- Genetska predispozicija. Ako je kod rođaka dijagnostikovan rak prostate, rizik od razvoja kod drugih muškaraca u krvnoj liniji se udvostručuje. Međutim, ne postoji nijedan gen koji je odgovoran za razvoj bolesti.
- Dijeta. Brojna istraživanja su potvrdila da masna, visokokalorična hrana doprinosi razvoju raka prostate. Velika količina jaja, mesa, sira i mleka u ishrani takođe može izazvati rak. Istovremeno, nedostatak vitamina D u telu je faktor rizika.
- Uticaj kancerogenih faktora. Ovo uključuje ekologiju, način života i specifičnosti svakodnevnih aktivnosti osobe, gde on ili ona stupa u interakciju sa kancerogenima u jednom ili drugom stepenu.
- Adenom prostate. Ako se muškarac suoči sa ovom bolešću, povećava se rizik od razvoja raka prostate.
Simptomi raka prostate su veoma slični onima kod prostatitisa: bol, smanjeno mokrenje, seksualna slabost, a ponekad čak i erektilna disfunkcija. Isti simptomi mogu biti uzrokovani benignim tumorom, tako da je teško napraviti pretpostavke samo na osnovu simptoma.
Očigledniji simptomi se javljaju u kasnijim stadijumima bolesti. Dakle, može doći do krvi u urinu, bolova u kostima (ako su se pojavile metastaze), leđima i nogama, slabosti, gubitka težine itd. To može značiti da je rak prešao u poslednju IV stadijum. Ovo će zahtevati složen i dugotrajan tretman, a prognoza više neće biti tako pozitivna kao kod ranog otkrivanja. Zbog toga je veoma važno odmah kontaktirati specijaliste i, ako je potrebno, podvrgnuti dijagnostici.
Proces dijagnoze i lečenja raka prostateU početku se vrši digitalni rektalni pregled i transrektalni ultrazvuk. Zatim - test krvi i biopsija tumorskog tkiva. Sveobuhvatna dijagnostika nam omogućava da potvrdimo ili isključimo prisustvo malignih ćelija, da sa visokom preciznošću otkrijemo lokaciju tumora i izradimo individualni plan lečenja za konkretnog pacijenta u zavisnosti od stadijuma bolesti, veličine tumora, opšte stanje osobe i drugi faktori.
Glavni metod lečenja raka prostate je
operacija. Ako je tumor lokalizovan, radi se radikalna prostatektomija. Ako je moguće, koristi se najnežnija endoskopska hirurgija. Ako se ova operacija izvrši blagovremeno, životni vek pacijenata se povećava za 10-15 godina ili više. Posle operacije, rezultat se konsoliduje hormonskom terapijom.
Kao pomoćne metode koriste se
hemoterapija i
radioterapija. Metode omogućavaju smanjenje veličine neoplazme pre operacije i uništavanje preostalih ćelija raka nakon uklanjanja tumora.
Generalno, prognoza za lečenje je uglavnom pozitivna. Međutim, mnogo je lakše sprečiti bolest nego izlečiti. Zdrav i aktivan način života, bez loših navika i pravilna ishrana pomažu u zaštiti od raka prostate. Vredi ograničiti količinu proizvoda sa životinjskim mastima i puno kalcijuma. Istovremeno, morate jesti više svežeg povrća i voća. Ovo će značajno smanjiti rizik od raka prostate, ako nema drugih ozbiljnih faktora rizika.