Rak štitne žlezde nastaje kada ćelije rastu neobično brzo.
Bolest je prilično retka, a prognoza lekara kada se otkrije uglavnom je pozitivna. Ovaj rak se obično otkriva u ranoj fazi i lako se leči.

Efikasnost lečenja karcinoma štitaste žlezde u Medicinskom centru Humanitas postiže se kroz veliko iskustvo i interdisciplinarni pristup dijagnostici i lečenju. Ovde se koriste napredne medicinske tehnologije i postoji stalna saradnja sa vodećim svetskim onkološkim centrima.

Primenjene minimalno invazivne hirurške metode obezbeđuju visoku efikasnost lečenja uz minimalnu traumu i brz oporavak pacijenata, čak iu kasnim stadijumima raka. A zahvaljujući kompleksnoj hemoterapiji i zajedničkom radu sa odeljenjem za nuklearnu medicinu, Humanitas koristi napredne tehnologije.

U ovom članku ćemo pogledati kako se manifestuje rak štitne žlezde i koje mogućnosti lečenja nudi savremena medicina. Konkretno, mreža privatnih klinika Humanitas je jedna od vodećih medicinskih ustanova u Italiji.

Faktori rizika i simptomi raka štitaste žlezde
Naučnici razlikuju nekoliko vrsta karcinoma štitne žlezde:
  • Papilarni – 76%.
  • Folikularno - 14%.
  • Medularna - do 6%;
  • Anaplastične i nediferencirane - do 4%
Još ređe, pacijenti imaju limfom, sarkom, metastatske i druge karcinome – ne više od 2% ukupno.

Mnogi stručnjaci nazivaju zračenje jednim od glavnih faktora rizika. Ako je osoba bila izložena visokim nivoima zračenja, rizik od razvoja bolesti značajno se povećava. Ostali faktori uključuju:
  • Porodična istorija. Ako u porodici ima ljudi sa ovom bolešću, postoji šansa da će se preneti genetski. Ako se utvrdi da jedan član porodice ima izmenjen gen, ostalim rođacima se preporučuje da urade test krvi.
  • Promene vezane za uzrast. Većina pacijenata sa karcinomom štitne žlezde je starija od 40 godina. A oni sa anaplastičnim rakom su stariji od 65 godina.
  • Rasa: Statistike pokazuju da je veća verovatnoća da će belci razviti bolest nego Afroamerikanci.
  • Nedostatak joda u telu. Rak štitaste žlezde (folikularni i papilarni) je posebno čest u regionima i zemljama u kojima prehrambeni proizvodi sadrže male količine joda.
Glavni simptomi:
  • Pojava grudvice na vratu, često brzo raste;
  • Stalni bol u vratu, koji ponekad zrači u uši;
  • Promuklost u glasu i otežano gutanje;
  • Otežano disanje;
  • Čest kašalj.
Ovi simptomi pojedinačno možda ne ukazuju na onkologiju, ali mogu biti uzrokovani drugim bolestima. Ali ako se otkriju (posebno nekoliko odjednom), preporučuje se da se odmah obratite specijalistu za dijagnostiku.

Dijagnoza i lečenje karcinoma štitne žlezde
U početku, pacijent se podvrgava konsultaciji i pregledu onkologa za opštu procenu kliničke slike. Nakon toga, ultrazvuk štitne žlezde. Ovo vam omogućava da dobijete opšte informacije o neoplazmi: strukturu, punjenje tečnosti (cista), prisustvo više čvorova itd.

Nakon ovoga se radi izotopsko skeniranje, čime se utvrđuje da li se rak proširio izvan štitne žlezde. Zatim se vrši biopsija tumorskog tkiva, nakon čega sledi studija materijala i CT skeniranje jetre. Ponekad se propisuje CT skeniranje trbušne duplje i grudnog koša.

Nakon sprovođenja interdisciplinarne dijagnostike, specijalisti Humanitasa propisuju individualni program lečenja za pacijenta i počinju da ga primenjuju. Uzimaju se u obzir sve karakteristike bolesti: stadijum, veličina i vrsta tumora, njegova lokacija, kao i starost pacijenta, individualne fiziološke karakteristike i opšte stanje.

Proces lečenja može uključivati sledeće aktivnosti:
  • Hirurško uklanjanje tumorskog tkiva
  • Hormonska terapija
  • Tretman radioaktivnim jodom
  • Hemoterapija
  • Radioterapija
Humanitas najčešće koristi 2-4 metode kako bi osigurao sveobuhvatan rezultat. Jedna metoda često nije dovoljna za uklanjanje tumora i sprečavanje recidiva. Dijagnostikom i lečenjem ovog problema bavi se čitavo specijalizovano odeljenje - grupa za lečenje neuroendokrinih tumora.

Glavni metod već dugi niz godina je hirurška intervencija, u kojoj se žlezda delimično ili potpuno uklanja zajedno sa regionalnim limfnim čvorovima. Štaviše, obično se uklanjaju oba režnja žlezde, čak i ako se tumor formira samo na jednom. Ovo je diktirano činjenicom da se tumor i dalje širi kroz limfne čvorove do drugog režnja.

Nakon uklanjanja tumora, pacijentu se propisuje terapija tiroidnim hormonima za suzbijanje proizvodnje TSH i uništavanje rezidualnih ćelija tumora. Ako je potrebno, propisuju se i druge mere lečenja kako bi se postigla veća efikasnost lečenja.
Jedinstvena ponuda za AMS pacijente
Akcijske cene. Individualni pristup. Plan hitnog lečenja.