Leukemija je proces razvoja malignih neoplazmi u ljudskom cirkulatornom sistemu. Može imati akutne i hronične oblike. Danas su razvijene efikasne metode lečenja raka krvi, koje se već nekoliko godina uspešno koriste u mreži medicinskih klinika Humanitas.

Metoda lečenja leukemije se razvija individualno i zavisi od mnogih faktora: stadijuma bolesti, vrste karcinoma, opšteg zdravlja osobe, starosti itd.

Ako je leukemija akutna, potrebno je hitno lečenje kako bi se zaustavio brzi rast ćelija karcinoma. Ako je bolest hronična, teže je izlečiti do remisije. Međutim, savremene metode terapije omogućavaju kontrolu toka bolesti i omogućavaju pacijentu udobniji život.

U lečenju se koriste metode hemoterapije, ciljane i biološke terapije, radioterapije i terapije zračenjem. Plus, transplantacija matičnih ćelija od donatora je efikasan tretman. Ove metode lečenja, kao i specifičnosti bolesti, razmatraju se u nastavku.

Simptomi i dijagnoza leukemije
Kod akutne leukemije, simptomi bolesti se naročito brzo manifestuju. Osoba se oseća slabo, apetit se pogoršava, težina se smanjuje i koža postaje bleda. Temperatura naglo raste - do 40 stepeni. Redovno se osećaju jeza, bolovi u kostima, ponekad sluzokože krvare. Često se formiraju modrice i petehije. Prilikom palpacije mogu se otkriti uvećani limfni čvorovi, a pljuvačne žlezde se povećavaju u veličini. Bolest je često praćena stomatitisom, gingivitisom i drugim oboljenjima usne duplje. U slučaju neuroleukemije, primećuju se povraćanje, česte glavobolje, moguće oticanje optičkog nerva, konvulzije, pa čak i paraliza. Ako je pacijent već u zrelom dobu, simptomi mogu biti dopunjeni brojnim srčanim tegobama - anginom pektoris itd.
Hronični oblik bolesti napreduje prilično sporo, ponekad i do 12 godina. Simptomi se takođe pojavljuju postepeno i ne ukazuju uvek odmah na prisustvo leukemije. Očigledni simptomi se primećuju u naprednim i terminalnim stadijumima. Pored gore navedenih znakova, često se povećavaju unutrašnji organi, pojavljuju se apscesi na koži, moguća je pneumonija itd.
Pri prvoj sumnji na leukemiju potrebno je podvrgnuti sveobuhvatnoj dijagnozi da bi se potvrdila ili isključila bolest. Pre svega, specijalisti sprovode biohemijski test krvi, kao i punkciju mozga i kičmene moždine. Radi se i biopsija tkiva limfnih čvorova, ultrazvuk, kompjuterska tomografija i magnetna rezonanca, radiografija i drugi pregledi.

Glavne metode lečenja leukemije
Glavni i najčešći tretman za rak krvi je već dugi niz godina hemoterapija. Koristi lekove dizajnirane za uništavanje tumorskih ćelija. Lekovi se mogu davati oralno ili intravenozno za veći efekat.

Pored hemoterapije, koriste se i drugi oblici lečenja:
  • Ciljana terapija, koja je takođe oblik lečenja lekovima koji koriste imunoregulatorne lekove. To mogu biti citostatici, glukokortikoidni hormoni itd.
  • Bioterapija. Sastoji se od uzimanja lekova koji pomažu ljudskom imunološkom sistemu da prepozna leukemiju. Tako i sam organizam počinje da kontroliše bolest u najvećoj mogućoj meri.
  • Radioterapija i terapija snopom. Ćelije karcinoma se zrače tačkasto, smanjuje se veličina zahvaćenih organa i tkiva. Ovo omogućava preciznije i sigurnije hirurške operacije za pacijenta.
  • Transplantacija matičnih ćelija, koja omogućava jačanje imunološkog sistema i istovremeno ubrzavanje procesa proizvodnje zdravih ćelija. Pre postupka, osoba mora proći sesije hemoterapije i radioterapije.
Prognoza za lečenje leukemije varira u zavisnosti od oblika bolesti, pola, starosti, fizioloških karakteristika tela i drugih faktora. Statistike pokazuju da je prognoza lošija za muškarce, osobe preko 60 i decu preko 10 godina. Posebno je opasna akutna leukemija, jer bolest napreduje veoma brzo. Uz blagovremeno otkrivanje i lečenje, postoji šansa za oporavak. Dobra prognoza za leukemiju je 5-godišnja stopa preživljavanja od 70% ili više.
Klinika Humanitas koristi najnovije metode lečenja leukemije i zapošljava kvalifikovane specijaliste iz ove oblasti. Ova činjenica omogućava da Humanitas pravi zaista dobre prognoze za pacijente i sprovodi efikasan tretman čak i u kasnim stadijumima bolesti. Danas, Humanitas je otvorio svoja vrata za pacijente iz drugih zemalja kojima je potrebno lečenje koje nije dostupno u njihovoj matičnoj zemlji.
Jedinstvena ponuda za AMS pacijente
Akcijske cene. Individualni pristup. Plan hitnog lečenja.