Pejronijeva bolest je stanje u kome se unutar penisa formira ožiljno tkivo koje može izazvati savijanje ili sužavanje penisa tokom erekcije.

Pejronijeva bolest može izazvati bol i erektilnu disfunkciju, što može dovesti do toga da muškarac izbegava seksualne situacije i može izazvati značajan emocionalni stres.

U blagim slučajevima, simptomi Pejronijeve bolesti ponekad nestaju sami od sebe, ali u teškim slučajevima može biti potrebno lečenje.
Šta je Pejronijeva bolest?
Pejronijeva bolest je stanje koje uzrokuje da se penis savija kada je u erekciji zbog ožiljnog tkiva koje se formira unutar penisa. Ovo ožiljno tkivo se takođe naziva plak. Plak se može formirati u bilo kom delu penisa.

Pejronijeva bolest može izazvati bol i značajno savijanje penisa. Iako je normalno da se penis nekih muškaraca blago savija tokom erekcije, Pejronijeva bolest često uzrokuje značajnije savijanje. Takođe izaziva značajan mentalni i emocionalni stres za muškarce koji pate od ovog stanja.
Pejronijeva bolest može izazvati komplikacije uključujući:
  • Erektilna disfunkcija (problemi sa održavanjem ili postizanjem erekcije)
  • Nemogućnost seksualnog odnosa
  • Anksioznost ili stres zbog izgleda penisa ili seksualne sposobnosti
  • Ugrožavanje seksualnog odnosa muškarca sa partnerom
Do 10 procenata muškaraca doživljava ovo stanje. Međutim, tačna prevalencija je nepoznata, jer muškarci to ne prijavljuju uvek. Pejronijeva bolest je najčešća kod muškaraca srednjih godina, iako je mogu doživeti i stariji i mlađi muškarci. U nekim slučajevima može izazvati ozbiljne probleme ako se ne ispravi.
Jedinstvena ponuda za AMS pacijente
Akcijske cene. Individualni pristup. Plan hitnog lečenja.
Uzroci Pejronijeve bolesti
Lekari ne znaju tačan uzrok Pejronijeve bolesti, iako je moguće da postoji nekoliko faktora.

Uobičajeno verovanje je da se Pejronijeva bolest javlja nakon povrede penisa. Ova povreda se često javlja tokom jake seksualne aktivnosti. Većina pacijenata se, međutim, ne seća nikakve specifične povrede.

Neki muškarci primećuju postepeni početak Pejronijeve bolesti. U ovim slučajevima, stanje možda nije povezano sa nekom posebnom povredom. Istraživači teoretiziraju da može postojati neka naslijeđena sklonost ka Pejronijevoj bolesti ili da bi to moglo biti povezano sa određenim zdravstvenim stanjima.
Drugi mogući uzrok Pejronijeve bolesti je taj što se sa godinama tkiva u penisu mogu lakše povrediti i ne zarastaju, što uzrokuje nakupljanje ožiljnog tkiva.

Takođe je moguće da pušenje i neke vrste operacija za rak prostate ili benignu hiperplaziju prostate (BPH) kao posledicu stvaraju veći rizik od Pejronijeve bolesti. Neki lekovi navode Pejronijevu bolest kao mogući neželjeni efekat, ali istraživači to stanje nisu definitivno povezali sa bilo kojim lekovima.
Simptomi Pejronijeve bolesti
Tokom normalne erekcije, šupljine ili prostori nalik sunđeru u penisu se pune krvlju. Ove oblasti se obično rastežu kako bi se omogućilo da penis postane uspravan. Sa Pejronijevom bolešću, ožiljno tkivo u ovim oblastima se ne rasteže. Kao rezultat toga, penis se mora saviti da bi se prilagodio tkivu koje se ne rasteže. Ovo savijanje može biti značajno i prilično bolno.
Znaci i simptomi Pejronijeve bolesti mogu se pojaviti iznenada ili se postepeno razvijati. Najčešći indikatori uključuju:
  • Savijen ili zakrivljen penis. Pejronijeva bolest uzrokuje da se penis savija nagore, na jednu stranu ili nadole kada je u erekciji. Ponekad se oko dela penisa formira čvrsta traka ožiljnog tkiva.
  • Ožiljno tkivo. Ovo se formira ispod kože penisa i može se osećati kao grudvice ili tvrde trake.
  • Erektilna disfunkcija.
  • Penis postaje kraći.
  • Ovo može biti prisutno kada je penis mlitav ili kada je u erekciji.
  • Dupuitrenova kontraktura. Ovo stanje je razvoj fibroze na dlanu. Oko 30 posto muškaraca koji imaju Pejronijevu bolest takođe ima Dupuitrenovu kontrakturu ili drugu fibrozu u drugim delovima tela.
Vremenom nakon što se otkrije Pejronijeva bolest, povezana krivina penisa može se postepeno pogoršavati. U nekom trenutku se, međutim, stabilizuje kod većine muškaraca.
Dijagnoza Pejronijeve bolesti
Većina muškaraca sa Pejronijevom bolešću smatra da bol koji doživljavaju tokom erekcije postaje bolji za jednu ili dve godine. Ipak, ožiljno tkivo i zakrivljenost obično ostaju.

Za 10 procenata muškaraca sa Pejronijevom bolešću, simptomi nestaju bez lečenja. Ali za većinu muškaraca simptomi ostaju isti ili se pogoršavaju. Lečenje je obično neophodno ako je zakrivljenost toliko jaka da onemogućava seksualni odnos.
Pre nego što se odluče za kurs lečenja, lekari mogu uradio sledeći pregled - fizički ispit. Doktor će opipati penis da proveri da li ima ožiljnog tkiva i identifikuje njegovu lokaciju. Lekar takođe može da uzme merenja kao osnovu da bi kasnije rekao da li je bolest skratila penis. Da bi procenili stanje penisa kada je u erekciji, lekari mogu zahtevati da pacijent donese fotografije penisa u erekciji snimljene kod kuće.
Ako lekaru treba više informacija o obimu i efektima ožiljnog tkiva, on ili ona mogu naručiti testove snimanja, kao što je ultrazvuk, da bi proučili penis u erekciji i procenili ožiljno tkivo, protok krvi i druge vizuelne informacije. U nekim slučajevima, lek se ubrizgava u penis da bi se napravila erekcija pre ultrazvuka.
Ako je stanje došlo iznenada, ili ako lekar ne može da potvrdi Pejronijevu bolest fizičkim pregledom, usledila bi biopsija. Ovom procedurom se uzima uzorak tkiva za laboratorijski pregled. Svrha je da se isključe druga stanja koja bi mogla izazvati simptome.
Jedinstvena ponuda za AMS pacijente
Akcijske cene. Individualni pristup. Plan hitnog lečenja.
Muškarac koji boluje od Pejronijeve bolesti prvo će primetiti sumnjiv čvor na penisu (fibrozni ožiljak) i zakrivljenost penisa na jednu stranu tokom erekcije. Pored toga, može doći do bola, početne faze erektilne disfunkcije, skraćivanja ili sužavanja penisa.
Nehirurški tretman je efikasan ako se muškarac pojavi u toku prvog meseca nakon pojave simptoma
Udarni talasi niskog intenziteta (LSVT) se koriste za smanjenje bola. Injekcije seruma obogaćenog aktiviranim trombocitima i hijaluronskom kiselinom (PRP+HA), uređaji za vuču (Andropenis) i vakuumski uređaji (VEP) se koriste za zaustavljanje formiranja ožiljaka. Da bi se ispravila krivina, vrši se hirurška intervencija.

Hirurško lečenje Pejronijeve bolesti
​Hirurški metod se zasniva na geometrijskim principima postizanja najveće moguće veličine i prečnika penisa do granice maksimalnog rastezanja nerava, krvnih sudova i uretre.
Uklanjanje čvorova sa penisa
Ispravljanje krive
Vraćanje izgubljene dužine i širine penisa
Ugradnja penisnog implanta

Operacija Pejronijeve bolesti se ne izvodi u aktivnoj fazi bolesti. Trajanje operacije je oko 3 sata. Boravak u bolnici je 1 do 2 dana. Postoperativno ambulantno praćenje se obavlja svaki drugi dan. Povratak na posao je nakon 7 dana.

Posle 6 nedelja možete nastaviti sa fizičkim aktivnostima (trening, teretana, ali ne bazen, i ne sauna). Početak seksualnih odnosa je dozvoljen 5 nedelja nakon operacije. Šest nedelja nakon Pejronijeve operacije, nema znakova operacije. Proces oporavka je dodatno pojednostavljen upotrebom resorptivnih šavova tokom hirurške intervencije. Niti postavljeni spolja na kožu nestaju za dve nedelje, a unutrašnji navoji se prirodno rastvaraju najkasnije dva meseca nakon operacije.

Pacijenti dobijaju estetski prirodne, potpuno funkcionalne, trajne rezultate hirurškog lečenja Pejronijeve bolesti

​Inovativna hirurška tehnika, koju je razvio dr Nikola Stanojević u saradnji sa timom međunarodnih stručnjaka, podrazumeva najmanju moguću traumu plemenitog tkiva penisa tokom same hirurške intervencije. Potpuna rekonstrukcija oblika i veličine penisa sa ugradnjom penilne proteze vrši se kroz mali rez prema skrotumu. Ovakvim pristupom dobija se potpuno prirodan izgled posle operacije i niko ne može da prepozna da je čovek ikada operisan.