Pleuralni mezoteliom je maligna kancerogena neoplazma. Izuzetno je retka pojava - 1 slučaj na 100.000. Uspeh lečenja u velikoj meri zavisi od ažurnosti otkrivanja i tačnosti dijagnoze.Pleuralni mezoteliom može biti benigni ili maligni. U prvom slučaju, oporavak se javlja u 90% slučajeva. Maligni tumor se razvija veoma brzo, postepeno se širi na celu pleuru. Postepeno, prerasta u pluća, jetru, srce i druga zdrava tkiva i organe. Metastaze u mezoteliomu pleure su retke.
Stručnjaci su ustanovili da je glavni faktor u razvoju bolesti kontakt čoveka sa azbestom. Ali mezoteliom se ne formira odmah, već nakon dužeg vremena. Ponekad - do 50 godina. Često se ova vrsta raka javlja kod ljudi starijih od 40 godina. Uglavnom kod muškaraca. Čest kontakt sa kancerogenim elementima povećava rizik od obolevanja: tečni parafin, silikati, berilijum itd.
Klasifikacija i simptomi mezotelioma pleureU zavisnosti od stepena širenja tumora, razlikuju se 4 stadijuma bolesti:
- Faza 1 - postoji samo jednostrano oštećenje pleure.
- Faza 2 – tumor se širi na visceralnu pleuru, kao i mišiće dijafragme na istoj strani.
- Faza 3 – zahvaćeni su perikard, susedna tkiva itd.
- Faza 4 – tumor se širi na kičmu, peritoneum i druga udaljenija područja.
U kasnoj fazi pleuralnog mezotelioma mogu se pojaviti udaljene metastaze, ali su relativno retke.
Tumor možda neće dati nikakve očigledne simptome dugo vremena. Od trenutka njegovog pojavljivanja može proći nekoliko godina pre nego što se osoba obrati specijalistu. Ali ponekad se prvi znaci pojavljuju nakon 2-3 meseca.
Glavne žalbe pacijenata:
- Opšta slabost
- Obilno znojenje bez očiglednog uzroka
- Brz gubitak težine
Pored toga, pojavljuje se suv kašalj. Kako tumor raste, ponekad se pojavljuje krvavi sputum. U kasnijim fazama javlja se blagi otok zglobova, pojavljuju se bolovi u kostima, pa čak i deformacija prstiju.
Brzi razvoj bolesti izaziva tešku otežano disanje, bol u zahvaćenom području, koji se može pomeriti do ramena, vrata, lopatice ili stomaka. Takvi fenomeni se primećuju u kasnim stadijumima bolesti. Bol je izražen i jak, ne ublažava ga konvencionalni lekovi protiv bolova.
Na prvim znacima bolesti ili ako postoji sumnja na pleuralni mezoteliom, potrebno je odmah kontaktirati specijaliste da sprovedu sveobuhvatnu interdisciplinarnu dijagnozu i, ako je potrebno, započnu lečenje.
Dijagnoza i lečenje bolestiPrimarna dijagnostika je rendgenski snimak grudnog koša. Omogućava otkrivanje prvih i glavnih znakova bolesti:
- Zapremina grudnog koša postaje manja
- Medijastinalni organi su pomereni
- Povećava se parietalna pleura
- Formira se masivni hidrotoraks
Nakon rendgen, ultrazvuk, kompjuterska tomografija i magnetna rezonanca pluća su obavezni. Ove mere omogućavaju bolju vizualizaciju neoplazme, otkrivanje rasta tumorskog tkiva u zdrava tkiva i organe.
Za proučavanje tkiva tumora koristi se torakocenteza ili perkutana biopsija. Međutim, da bi dobili tačnije informacije, stručnjaci Humanitasa koriste otvorenu ili torakoskopsku biopsiju.
Lečenje bolesti podrazumeva upotrebu skoro istih metoda kao i za druge onkološke bolesti. U slučajevima brze akumulacije pleuralnog izliva, drenaža pomoću mikrokatetera ili punkcija za istovar je obavezna.
Ako je mezoteliom pleure lokalni, hirurško lečenje je prilično efikasno. Međutim, ne uvek, pošto je operacija složena, sa povećanim rizikom po zdravlje i život. Stoga, glavni metod lečenja ostaje polikemoterapija. Ponekad se lekovi daju intrapleuralno za veći efekat. Kao dodatna mera nakon hemoterapije, koristi se radioterapija.
Generalno, maligni mezoteliom pleure ima prilično nepovoljnu prognozu. Međutim, savremeni kombinovani tretman omogućava produženje života pacijenata godinama. Stručnjaci preporučuju potpuno eliminisanje kontakta sa različitim azbestnim materijalima kako bi se izbegla manifestacija takve opasne bolesti u budućnosti. Ali ako se pojavi, treba da se obratite vodećim specijalistima, a to su lekari Medicinskog centra Humanitas.